Булінг (цькування) в освітньому середовищі

19.01.2019 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», відповідно до якого внесено зміни:

• Кодекс України про адміністративні правопорушення;
  • Закон України «Про освіту».

Законодавчим актом визначено поняття булінгу (цькування), шляхи протидії цьому явищу, захисту прав та інтересів дітей та інших осіб, які працюють у закладі освіти. Встановлено адміністративну відповідальність за булінг (цькування) або приховування випадків булінгу.

Булінг (цькування) - діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

• систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Права та обов’язки здобувачів освіти мають право на:

• захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;
  • отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу, стала його свідком або вчинила булінг.

Зобов’язані:

• поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
  • повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науковопедагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб

Права та обов’язки педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу мають право на:

• захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю. Тому вчителі, вихователі, няні, бібліотекарі, педагоги, доценти, професори підпадають під захист цього Закону. Працівники закладів освіти також можуть звернутися і поскаржитися на цькування з боку дітей, батьків.

Зобов’язані:

• захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь яких форм фізичного та психічного насильства;
  • повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування)стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науковопедагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування).

Порядок розгляду випадків булінгу.

Здобувачі освіти, педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зобов’язані повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб. Керівник закладу освіти розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб. Відповідно до такої заяви керівник закладу видає рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб. Для прийняття рішення за результатами розслідування керівник закладу створює наказом комісію з розгляду випадків булінгу (далі – Комісія) та скликає засідання.
До складу комісії можуть входити педагогічні працівники, (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булера, керівник закладу та інші заінтересовані особи.

Батьки зобов’язані сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо виявлених фактів булінгу. Виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу у закладі освіти.

Якщо комісія встановила, що це був булінг (цькування), а не разовий конфлікт чи сварка, то керівник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені підрозділі органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу в закладі освіти. У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий з цим не згідний, то він може звернутись з заявою до органів Національної поліції. Скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб розглядає засновник закладу освіти та приймає рішення за результатами розгляду таких скарг.

Керівник закладу освіти за будь-якого рішення Комісії забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування.)

За вчинення булінгу (цькування)передбачена адміністративна відповідальність накладення штрафу від 850 до 1 700 грн. або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. За вчинення булінгу малолітніми або неповнолітніми особи віком від 14 до 16 років накладається штраф на батьків або осіб, які їх замінюють, від 850 до 1 700 грн. або громадські роботи від 20 до 40 годин. Діяння вчинені групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення каратимуться штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн. або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.

Дата останньої зміни 28 Листопада 2021